+

معرفی پردیس

معرفی وتاریخچه  پردیس شهید باهنر خراسان جنوبی(برادران)

 

تعلیم وتربیت بیش از هرچیز دیگر به فرهنگ جوامع وابسته است، یعنی وقتی می خواهیم نسل جوان را تربیت کنیم، نفوذ فرهنگ در این امر آنقدر زیاد است که جای هیچ شکی در آن نیست. از این روی تحول در تعلیم و تربیت مستلزم تغییر و تحول در فرهنگ و زمینه های فرهنگی تعلیم و تربیت در جامعه است.

در تعلیم و تربیت اسلامی نقطه آغاز تعلیم و تربیت ، انسان است . و هدف نهایی تربیت، شکوفایی استعدادها به منظور تقرب به خداست که بایستی محور همه برنامه ها و اقدامات تربیتی قرار گیرد . فرهنگ ما قله های قلمرو اندیشه ی نظم و انضباط را فتح نموده است ، زیرا شکوفایی استعدادها باید با برنامه مدبرانه و  دین مدارانه  زیر سایه درخت اسلام و با راهنمایی وارثان انبیاء صورت گیرد .. تعلیم و تربیت در یک کشور امر ی حساس به شمار می رود و این دومقوله اگردر کنار یکدیگر باشند و به صورت صحیح عملی گردند شاهد ترقی های همه بعدی و همه جانبه آن کشور خواهیم بود و در سایه تعلیم و تربیت درست هیچ گونه بزهکاری و تبه کاری را در جامعه مشاهده نخواهیم کرد و در این صورت عدالت ، عطوفت ، برادری ، حلم ، تواضع و صداقت فعالیت و خلاقیت ، آزادی قرآنی ، حفظ شخصیت افراد ، روحیه تعادل ، جایگزین اخلاق و علوم رذیله خواهد شد .

معلم رکن اصلی تعلیم و تربیت است و همه سعی و تلاش ما باید آن باشد تا معلمانی با بینش اسلامی تربیت کنیم "مقام معلم، مقام والایی است، مقامی است که خداوند آن را معظم شمرده است لکن مسئولیت نیز بزرگ است . نقش معلم در جامعه نقش انبیاست و "کلید سعادت و شقاوت یک ملت به دست فرهنگیان است .

تاسیس دانشگاه فرهنگیان متناسب با شان ومنزلت فرهنگیان بوده است که مقدمات ایجاد آن با عنایت پروردگاروتدبیر ریاست محترم جمهوری در تابستان 1387 رقم خورد . در طول سال های 88-1387و قبل از حضور جناب آقای دکتر حاجی بابایی برخی اقدامات در خصوص راه اندازی دانشگاه فرهنگیان انجام گرفت ، لیکن امکان تاسیس آن فراهم نگردید . این مهم پس از حضور ایشان در راس وزارت متبوع به عنوان یکی از رویکردهای جدی مورد توجه ویژه و پیگیری قرار گرفت و در راستای شکل گیری دانشگاه مزبور، پس از پیگیری ها وتشکیل جلسات متعدد ، در نهایت متن اساسنامه ” دانشگاه فرهنگیان ” با پیشنهاد مورخ 28/6/1390 وزیر آموزش و پرورش ، در جلسه 704 مورخ 6/10/1390 شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و در تاریخ 1/12/1390 توسط ریاست محترم جمهورابلاغ گردید . در این راستا فعالیت دانشگاه فرهنگیان به صورت رسمی آغازو بر این اساس جایگاه مراکز تربیت معلم تقویت شده و در استان ها ادامه فعالیت خواهند نمود . طبق ماده 5 اساسنامه و تبصره ماده 4 آن ، سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان درشهرتهران مستقر همچنین 32 پردیس برادران و 32 پردیس خواهران در استان ها راه اندازی شده است و سایرمراکزتربیت معلم در پردیس ها با تصویب  شورای گسترش آموزش عالی  وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری  ساماندهی می گردند. در استان خراسان جنوبی دوپردیس خواهر وبرادر در بیرجند ویک مرکز آموزش عالی (بنت الهدی صدر ) در شهرستان فردوس فعالیت آموزشی خودرا ادامه می دهند.

با شکل گیری دانشگاه مزبور و بر اساس مصوبه ی هیات محترم دولت ، جذب 25000 دانشجوی متعهد خدمت از طریق آزمون سراسری سال 1391،  در دستور کار قرار گرفت و پس از انجام هماهنگی هاو اقدامات لازم این مهم اجرایی گردید .

مرکز تربیت معلم شهید باهنربیرجند واقع در خیابان معلم ، خیابان شهید خلیل طهماسبی که از سال 1362با پذیرش 160دانشجو در چهار رشته مقطع کاردانی  فعالیت آموزشی خودرا جهت تربیت معلمین این خطه آغاز نموده و از سال 85 دوره های کارشناسی ناپیوسطه ویژه فرهنگیان با سه رشته آموزش ابتدایی ، تربیت بدنی وزبان انگلیسی با پذیرش 60دانشجو شروع کرده که تدریجا تا سال 87 مجوز 12رشته کارشناسی نا پیوسته فرهنگیان با پذیرش سالانه 300دانشجو اخذ نموده وتاکنون جمعا ... دانشجو از این مرکز فارغ التحصیل شده اند.اکنون با عنوان پردیس شهید باهنر خراسان جنوبی در مورخه 28/11/91 با ورود  340  نفردانشجو کارشناسی پیوسته  از بهمن ماه در رشته های دبیری ادبیات فارسی ،دبیری الهیات ومعارف اسلامی  دبیری،تاریخ ، دبیری جغرافیا ، علوم تربیتی ومشاوره ،دبیری زیست شناسی افتتاح گردیده است .

•        تمامی کلاسهای  درس این مرکز مجهز به نمایشگر ویدئو پروژکتور وپرده نمایش الکترونیکی بوده  ونیز این مرکزدارای سه سالن سمعی بصری وکارگاه کامپیوتر واینترنت پرسرعت می باشد.

•        کتابخانه فعال ومجهز به سایت رایانه که بالغ بر 15000جلد کتاب وسالن مطالعه دارد.

•        سالن اجتماعات با ظرفیت 400نفر که دارای سیستم مداربسته وسایت رایانه ،سن نمایش  است که بیشتر  همایشهای استانی وشهرستانی در آن برگزار می شود .

•        سلف سرویس وآشپزخانه با ظرفیت500 نفر وسردخانه بیست تنی وخوابگاه دانشجویی با ظرفیت 314نفر ونمازخانه مفروش به فرش محرابی ازدیگرامکانات این مرکز می باشد .

•        سالن کشتی وبدنسازی چند منظوره که به صورت فعال آماده ارائه خدمات می باشد.

•        مرکز آزمون مهارتهای هفت گانه این مرکز که آماده برگزاری دوره های ضمن خدمت بوده ومی باشد وتاکنون بیش از 25هزار نفر آزمون برگزار کرده است.

•        لابراتوار ازمایشگاه فیزیک ،شیمی ،زیست وزمین شناسی مرکز با تجهیزات کامل که در خدمت اساتید علوم پایه خصوصا رشته علوم تجربی می باشد.

•        موفقیتهای علمی فرهنگی ،ورزشی این مرکز در مسابقات کشوری واستانی وقبولی23نفر در کارشناسی ارشد در سال 1390 و 25نفر در سال 91 از دیگر افتخارات این مرکز می باشد.

 

اللهم وفقنا لما تحب وترضی

پردیس شهید باهنر خراسان جنوبی

 

 

 

آدرس: خراسان جنوبی – بیرجند – خیابان معلم – خیابان شهید طهماسبی شرقی -کد پستی: 53619-97178

تلفن: 4446533 و 7-4440405

فکس: 4446346

 


| شناسه مطلب: 2684

تعداد بازدید: 1135 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران